لطفا برای ارسال هرگونه پرسش اینجا را کلیک نمایید.
کارخانه
نشانی : اصفهان - انتهای اتوبان ذوب آهن - شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان
تلفن مرکز : 03152573333
دورنگار : 03133322258
دورنگار : 03133321964
شماره پستی : 8493111111
شماره ثبت شرکت : 25230
شماره اقتصادی : 9334-7586-4111
پست الکترونیک : info@esfahansteel.com

حوزه معاونت فروش و بازاریابی
نشانی : اصفهان - بلوار سعدی - شماره 187

تلفن مرکز:  03136271800

تلفن مرکز : 6240031 0313
تلفن مرکز : 6240032 0313
تلفن مرکز : 6242700 0313
تلفن مرکز : 6270220 0313
دورنگار : 03136240033
پست الکترونیک : sales&export@esfahansteel.com

مدیریت فناوری اطلاعات
تلفن : 03152574449

پشتیبانی وب سایت
تلفن : 03152574477

تلفن دفاتر مدیران

۱۳۹۵/۰۴/۱۲

پروژه توليد ريل ملي ذوب آهن در آستانه راه اندازي


تولید ریل، این کالای استراتژیک در سال 70  برای اولین بار در ایران و در ذوب آهن اصفهان با  تولید ریل U33  ویژه خطوط فرعي و سرعت های پایین کلید خورد و افق روشني را پیش روی این شرکت ، برای برداشتن گام های  بزرگ جهت کمک به حمل و نقل ایمن و حفاظت از محیط زیست ترسیم نمود. در این راستا در آن زمان تلاش بسیاری صورت گرفت که دستگاه هاي مرتبط از این پروژه حمایت کنند تا ذوب آهن  بتواند ریل UIC 60 ویژه سرعت های بالا را نیز تولید کند که به دلايل مختلف تولید ریل با وقفه مواجه شد. اما ریلU33  تولیدی شرکت در آن سال ها در ایستگاه های مواد اولیه درون مجموعه  و ایستگاه زرین شهر نصب شد. پولاد مردان غیور  ذوب آهنی نا امید نشدند و  با عزم راسخ و با همت مضاعف، اقدام و عمل را به یکدیگر پیوند زدند و پروژه تولید ریل ملی را هم اکنون  به آستانه راه اندازي رسانده اند تا نام ایران را در زمره هفدهمین کشور تولیدکننده ریل در جهان قرار دهند. در ادامه پروژه ریل، طرح تولید تیرآهن بال پهن که تحولی شگرف را در صنعت ساخت و ساز و ارتقاء سازه های صنعتی و ساختمانی رقم می زند آغاز شده و با اجراي اين پروژه علاوه بر تكميل سايز تيرآهن هاي سنگين فعلي تاI500 شرايط لازم جهت توليد تيرآهن هاي بال پهن تا سایز H300 نيز فراهم خواهد شد. ذوب آهن اصفهان از این دریچه و به همت پولادمرادن خویش باری دیگر رشد و اعتلای ایران اسلامی و پرآوازه نمودن برند شرکت را تا سوی مرزها، قدرتمندتر از گذشته رقم خواهد زد. البته دولت نیز لازم است با توجه به نامگذاری سال جدید زير عنوان" اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" با حمایت از تولید داخل و ممنوعیت واردات، زمینه دلگرمی و ارتقاء  انگیزه کارگران و توسعه و شکوفایی بیش از پیش صنایع را در عرصه های گوناگون  فراهم آورد.
به منظور آگاهی از کم وکیف  مراحل پایانی پروژه تولید ریل ملی در ذوب  آهن اصفهان با مهندس حمیدرضا نور محمدی مدير ناحیه فولاد در مدیریت ارشد مهندسی کارخانه ، حوزه برنامه ريزي و توسعه به گفتگو نشستیم که مشروح آن را ادامه می خوانید:  
مهندس نورمحمدی گفت : شرکت تام ایران خودرو در پروژه ریل با ذوب آهن همکاری داشت و به علت احجام ریالی و سقف قرار داد، همکاری با شرکت يادشده در آخرین مراحل كار قطع شد که البته این موضوع کوچکترین وقفه ای در پروژه ایجاد نکرده است و انشاا... تا چند هفته دیگر تولید ریل ملی را در ذوب آهن اصفهان شاهد خواهیم بود. در این راستا مهندسی ناحیه فولاد، بهره بردار و مدیر پروژه اجرایی در داخل شرکت و همچنين کارشناسان شرکت کوتنر آلمان، مراحل اجرایی پروژه ریل را در درست اقدام دارند. ریل ، قطعه ای استاندارد است و مطابق با مقیاس های تعریف شده آماده می شود و دانش فنی آن نیز تا حدودی در داخل وجود دارد.
پروژه  تولید ریل ملی در ذوب آهن اصفهان با اتمام تست سرد در آستانه راه اندازي است  
وی مقایسه تست سرد و گرم در پروژه ریل را چنین تشریح کرد: تجهیزی که آماده راه اندازی می شود، برای تست هماهنگی کلیه قسمت ها و مکانیزم های آن جهت تولید، مرحله تست سرد در آن انجام می گیرد و در صورتی که پاسخ این مرحله از تست مثبت و مطلوب بود، تست گرم و تولید محصول نهایی آغاز می شود. در پروژه ریل تنها تست سرد قفسه 6 و 5 باقی مانده است به نوعی می توان گفت 99 درصد از تست سرد پروژه ریل انجام گرفته است که پس از آن تست گرم و تولید محصول نهایی انجام می گیرد.
ذوب آهن  حدود 70 تُن بر ساعت ریل تولید می کند     
مدير ناحیه فولاد در پاسخ به این سوال که ظرفیت تولید ریل به چه میزان است چنین بیان کرد: ظرفیت تولید ریل در کارخانه مشخص است با توجه به سیستم خنک کننده و زیر ساخت هایی که وجود دارد ، در حدود 70 تُن بر ساعت امکان تولید ریل در شرکت وجود دارد. با تولید ریل در کل سال ظرفیت اسمی 400  هزار تن ریل مطابق استانداردهای اروپایی در شرکت رقم خواهد خورد. با توجه به سفارش بازار اگر در طول روز 20 ساعت حساب کنیم روزی 1400 تن ریل آماده می کنیم. معاونت فروش و بازاریابی بايستي مطابق با سفارش بازار نوع محصول را به بهره بردار اعلام نمايد تا تولید آن در دستور کار قرار گیرد . ریل UIC60  برای خطوط بین شهری  UIC54 برای خطوط مترو تولید می شود.  
وی در بخشی دیگر از سخنان خود به تولید تیرآهن بال پهن در شرکت پرداخت و گفت: هدف اصلی ذوب آهن اصفهان در حال حاضر تولید ریل است وسپس تولید تیرآهن بال پهن. تولید این محصول  با تاخیر يك تا دو ماهه و پس از  انجام تعهدات شرکت در خصوص پروژه ریل،آغاز می شود. برخی از تجهیزات مربوط به پروژه تیرآهن بال پهن مانند قفسه 5A باید نصب شود. این تجهیز شامل یک قفسه اصلی و یک قفسه رزرو است که در خط تولید برای پایداری بیشتر و افزایش ظرفیت آن نصب می شود. فونداسیون این تجهیز  نیز در دست اجرا است. حمل قفسه 5A  از کشور چین هم اکنون آغاز شده  كه پس از ورود به کشور و نصب آن در خط، تولید تیرآهن بال پهن تا سایز H300   نیز در ذوب آهن اصفهان محقق می گردد.