۱۳۹۸/۰۸/۰۱

"بزرگداشت هفته تربیت بدنی و ورزش و گرامیداشت یادوخاطره شهدای ورزشکار کشور"

دیدار دوستانه پیشکسوتان ذوب آهن اصفهان - پیشکسوتان چوار ۶۵ ایلام

تیم پیشکسوتان چوار ۶۵ ایلام و پیشکسوتان ذوب آهن اصفهان به مناسبت بزرگداشت هفته تربیت بدنی و ورزش و گرامیداشت یادوخاطره شهدای ورزشکار کشور امروز ساعت 15 در ورزشگاه تختی اصفهان مسابقه ای دوستانه برگزار می کنند . اعضاء این تیم ، کادر فنی و سایر همراهان امروز از خط تولید و پروژه های توسعه ذوب آهن اصفهان بازدید می کنند .

شایان ذکر است این دیدار دوستانه با حضور چهره های خاطره انگیز فوتبال کشور و استان اصفهان از جمله محمد نوازی، مجتبی شیری، محمدرضا مهدوی، پرویز برومند، احمد مومن زاده، مهران خروشی، حسن استکی، علی اکبر دهقان، مجید حاج رسولی ها، بابک هاشمی، محمدرضا حدادی فر،  سعید دهقان ، اصغر عنوانی، عباس سیمکانی، اکبر دادفرنیا و رسول کربکندی برگزار می شود. 

 

باشگاه فرهنگی ورزشی شهدای چوار۶۵ ایلام

  باشگاه فرهنگی ورزشی شهدای چوار۶۵ ایلام به یاد فاجعه بمباران مسابقه فوتبال چوار ایلام( ۲۳ بهمن سال ۱۳۶۵ )تاسیس شده است؛ در ۲۳ بهمن ماه سال ۶۵، یکی از بزرگترین فجایع تاریخ فوتبال دنیا در شهر چوار استان ایلام به وقوع پیوست. در این روز خونین؛ هواپیماهای رژیم بعثی عراق مسابقه فوتبال بین تیم های "منتخب جوانان ایلام" و "منتخب چوار" را بمباران نمودند که در این واقعه تلخ تاریخی، ۹ بازیکن، یک داور و ۵ تماشاگر به شهادت رسیدند و دهها نفر به درجه جانبازی نایل آمدند.

در سال ۱۳۸۷، تیمی متشکل از پیشکسوتان، خانواده شهدا و بازماندگان واقعه چوار شکل گرفت تا با برگزاری مسابقات نمادین، موجبات زنده نگهداشتن یاد شهدای چوار و معرفی این واقعه مهم را فراهم نمایند که در این راستا؛ مسابقات متعددی با تیم های پیشکسوتان استقلال و پرسپولیس، هنرمندان، رسانه ورزش، قلم ورزش، صداوسیما، پیشکسوتان تیم ملی، پیشکسوتان خراسان، پیشکسوتان هرمزگان و...برگزار نموده اند.

در سالهای اخیر؛ فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ توجه ویژه ای به واقعه چوار داشته اند و این موضوع را در تقویم خود ثبت نموده اند که همه ساله مراسم ویژه ای برگزار می شود. شهرآورد ۸۴ تیم های استقلال و پرسپولیس نیز به نام این شهدا برگزار شد.

در دهم اسفندماه سال ۹۶، جانی اینفانتینو رییس فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا) با تعدادی از خانواده شهدا و بازماندگان واقعه چوار دیدار کرد و از آنان دلجویی نمود. همچنین پیراهن شهدای چوار۶۵ ایلام به رییس فیفا اهدا شد. اینفانتینو، لوح یادبود شهدای چوار را امضا نمود که هم اکنون در مرکز تیم های ملی فوتبال نگهداری می شود

همچنین تیم پیشکسوتان این باشگاه، در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه حضور پیدا کرد و ضمن حمایت از تیم ملی فوتبال، در راستای معرفی باشگاه و فاجعه چوار فعالیت های مختلفی را انجام دادند که علاوه بر پوشش آنها توسط رسانه ها و شبکه های داخلی، تلویزیون ۱۲ کشور دنیا نیز درباره این تیم و حادثه تلخ تاریخی چوار برنامه ساختند. برگزاری مسابقات چندجانبه در حاشیه جام جهانی نیز توسط این باشگاه انجام گرفت.

پیرو درخواست های متعدد مردمی و جوانان علاقه مند؛ باشگاه فرهنگی ورزشی شهدای چوار۶۵ ایلام،  در سال ۹۵ شروع به تشکیل تیم بزرگسالان و  سپس رده های پایه نمود. تیم بزرگسالان این باشگاه کار خود را از لیگ شهرستان ایلام شروع کرد که با کسب عنوان قهرمانی، به لیگ دو استان راه یافت. سپس با کسب عنوان اول لیگ دو به لیگ دسته یک استان ایلام راه پیدا کرد. این تیم که برای اولین بار وارد بالاترین سطح رقابت های استان ایلام شده بود، در همان سال اول با اقتدار به مقام قهرمانی دست یافت و اکنون به عنوان تنها نماینده استان ایلام در مسابقات لیگ دسته سه کشور حضور دارد.

 همچنین تیم امید چوار۶۵ ایلام  در اردیبهشت ماه سال ۹۶ با تست فنی فرشاد پیوس، تشکیل گردید. این تیم در همان سال اول حضورش، مقام قهرمانی شهرستان و سپس استان را کسب کرد و به رقابت های کشوری راه پیدا کرد که با اختلاف یک امتیاز نتواست به مرحله بعدی صعود کند. اما این تیم در سال ۹۷ موفق شد به لیگ دو کشور راه پیدا کند.

باشگاه چوار ۶۵ ایلام، علاوه بر فوتبال، در  رشته فوتسال نیز فعالیت خود را آغاز نمود و تیم فوتسال این باشگاه هم اکنون در لیگ دو کشور حضور دارد

هدف اصلی باشگاه در سال ۹۸، تمرکز بر فوتسال وصعود تیم فوتسال به لیگ یک کشور می باشد.

تعداد زیادی از بازیکنان سابق تیم ملی ایران و چهره های مطرح فوتبال کشور به عنوان مشاور فنی و مدیریتی یا سفیر شهدا به این باشگاه کمک می کنند که می توان به آقایان؛ دکتر بیژن ذوالفقارنسب، فرشاد پیوس، خداداد عزیزی، ناصر فریادشیران، مرتضی فنونی زاده، محمدرضا نظری پور، محمدرضا مهدوی، بهروز رهبری فرد،  اسماعیل حلالی، احمد مومن زاده، محمد نوازی و مهدی امیرآبادی اشاره نمود. افراد مذکور در بازی های نمادین تیم پیشکسوتان نیز در قالب تیم چوار۶۵ ایلام به میدان می روند.

این باشگاه دارای یک هیات امناء است که اکثرا خانواده شهدا و جانبازان فاجعه سال ۶۵ هستند و با رای آنان هیات مدیره انتخاب می شود. در حال حاضر، دکتر حجت الله هاشم بیگی رییس هیات مدیره و علی قیطاسی مدیرعامل باشگاه می باشند. باشگاه دارای چندین کمیته از جمله؛ روابط عمومی و امور بین الملل، فرهنگی، هنری و اجتماعی، آموزش، پشتیبانی، مسابقات، اقتصادی و بازاریابی، اداری و مالی و...است. همچنین کانون هواداران از مهمترین بخش های باشگاه است

باشگاه دارای چشم انداز ۱۰ ساله می باشد که از ابتدای سال ۹۵ شروع شده است. بر روی پیراهن تیم های مختلف باشگاه، عدد ۱۴۰۴ درج شده که بیانگر همین موضوع است. هدف باشگاه، راهیابی به لیگ برتر فوتبال ایران(حداکثر در سال ۱۴۰۴) می باشد؛ هدفی که  برای تیم فوتسال پنج ساله تعریف شده است.

در حال حاضر تیم پیشکسوتان شهدای چوار ۶۵ ایلام مهمان کارخانه ذوب آهن اصفهان است که به مناسبت هفته تربیت بدنی و ورزش حضور دارند.